Юридичні — фірми

Юридичні фірми в простому розумінні є об’єднанням декількох спеціалістів на певній правовій основі для організованого надання юридичних послуг. Такі фірми в Україні зазвичай створюються у організаційно-правовій формі товариства з обмеженою відповідальністю, і більш рідко – у інших.

Юридичні фірми мають свою специфіку роботи, яка суттєво відрізняються від роботи інших організацій. Ця специфіка зумовлена предметом її діяльності – надання правових послуг. Ці послуги є суто інформаційними, тобто нічого нового юрист не створює, а лише надає клієнту певну частку своїх знань у галузі права.

Своїм успіхом на ринку правових послуг юридичні фірми зобов’язані не тільки досвідченому кадровому складу, а і талановитому керівнику. О.В. Суворов вважав, що гарним маршалом може бути тільки та особа, що відслужила в армії доволі довгий строк, та мала усі воїнські знання, що стоять нижче даного. Так і керівник компанії повинен мати навички виконання будь-якої юридичної роботи, широкі теоретичні знання та неабиякий практичний досвід. Без чіткого розуміння, як складаються юридичні документи, ведуться справи у суді, системи роботи державних органів та інших моментів, юридичною фірмою керувати неможливо. Тут не можна просто вислухати клієнта і віддати його справу певному юристу. Надання юридичних послуг кожному клієнту по окремій справі потребує розуміння строків та взагалі, можливостей досягти бажаного ним результату. Потім необхідно розробити стратегію дій, пояснити її юристу, щоб він в подальшому міг розробити і тактику, та тримати хід справи на постійному контролі. Звісно, всі справи контролювати одній людині неможливо, але керівнику необхідно це робити хоча б зі справами основних, самих крупних клієнтів. В юридичній діяльності можуть виникати помилки, але з головними клієнтами цього допускати не можна. Одна помилка, одне невірне рішення у співпраці із ними – і це потягне за собою великі наслідки для всієї компанії.

Втім, вимоги до голови юридичної фірми цим не обмежуються. Керівник повинен також бути гарним психологом, мати здібності розбиратися у людях, відчувати їх майже на інтуїтивному рівні. Юридична компанія повинна працювати як єдиний організм. Недостатньо лише перевірити у своїх працівників знання у галузі права, необхідно розуміти, якими особистими якостями володіє кожен з них і прогнозувати можливість їх співпраці.

Для ефективної роботи керівник повинен правильно оцінювати поточне навантаження на кожного працівника компанії, мати чітке уявлення щодо їх професійного рівня та здібностей. Для кожної задачі він повинен підібрати команду спеціалістів, розподілити сектори роботи та відповідальність таким чином, щоб працівники доповнювали один одного і змогли виконати завдання максимально чітко та у найкоротші строки. Юридичні фірми мають специфіку взаємовідносин в середині колективу її працівників. Професійний розвиток юристів проходить не лінійно, тобто до кожного працівника потрібен індивідуальний підхід. Керівник фірми повинен постійно тримати руку на пульсі у питанні із кадровим складом та планувати тактику кадрових переміщень таким чином, щоб вона відповідала дійсності.

Юридичні фірми надають своїм працівникам багато можливості для стрімкого професійного зростання – в короткий проміжок часу юрист виконує безліч різноманітних завдань. Оскільки основний скарб юриста – його знання та досвід, за рік цінність працівника може зрости більше, ніж у два рази. Відповідно, його «вартість» виросте також і на ринку праці. Це повинен враховувати керівник юридичної фірми та заздалегідь приймати рішення, чи може компанія запропонувати йому іншу посаду та оклад.

Слід не забувати, що поряд із кваліфікованими кадрами основною цінністю юридичних фірм є її клієнти. Щоб не вийшло так, що компанія втратила не тільки одного із своїх найкращих юристів, а і декількох постійних клієнтів разом із ним, керівнику потрібно постійно підтримувати особисті зв’язки з ними.

Отже, юридичні фірми є складною організацією з точки зору управління її діяльністю. Для управління ними, організації ефективної роботи необхідно мати вроджений талант керівника.