Юридичні адреси

Для реєстрації юридичних осіб необхідно ретельно підготуватися та заздалегідь продумати багато нюансів. Чинне законодавство України висуває цілу низку вимог щодо оформлення документів для державної реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності: статутний капітал, установчі документи, юридичні адреси тощо.

Розглянемо детально положення законодавства про юридичну адресу. Місцезнаходження юридичної особи (законодавчо визначений термін загальнопоширеної назви юридичної адреси) –це адреса органу або особи, які відповідно до закону чи установчих документів виступають від її імені (визначення закону про державну реєстрацію).Стаття 93 Цивільного кодексу України також зазначає, що місцезнаходженням юридичної особи є місце фактичного ведення діяльності цієї особи. Це місце розташування її офісу, з якого ведеться щоденне керування її діяльністю, здійснення управління та обліку. Тобто в такому офісі переважно знаходиться керівництво юридичної особи.

Хоча зазначення відомостей про юридичні адреси осіб не є обов’язковими у їх установчих документах, але такі відомості містяться в Єдиному державному реєстрі. Тож, при проведенні державної реєстрації місцезнаходження юридичної особи необхідно зазначати і здійснюється це шляхом заповнення реєстраційної картки.

При виборі місцезнаходження юридичної особи можна розглянути декілька варіантів.
1. Місце реєстрації одного із засновників юридичної особи (тобто житло). Це простий законний варіант отримання юридичної адреси, проте великим негативним наслідком обрання такого варіанту є те, що податкова інспекція (а також інші правоохоронні та контролюючі органи) мають право прийти з перевірками нього додому.
2. Оренда чи купівля приміщення під офіс/виробництво. Це є найкращим рішенням, до того ж, в таких випадках юридична та фактична адреси збігаються, проте, нажаль, далеко не всі можуть це собі дозволити на початку підприємницької діяльності.
3. Доволі часто підприємцям доводиться застосовувати третій варіант – покупка договору та відповідного сервісу. В таку випадку укладається договір оренди приміщення, в якому юридична особа не знаходиться. Сервіс передбачає підтвердження факту перебування юридичної особи за даною адресою для всіх державних органів, отримання всієї вхідної кореспонденції, а іноді, навіть можливість проведення ділових зустрічей за даною адресою. Хоча це і є дешевим та простим варіантом, необхідно стежити, щоб Ваша адреса не потрапила до бази адрес масової реєстрації. Зараз можна знайти багато оголошень «куплю/продам юридичні адреси», але місцезнаходження юридичної особи це дуже важлива річ для майбутньої підприємницької діяльності. Для уникнення проблем із податковою та інших неприємностей, до даного питання необхідно підходити дуже обережно.

Тож, при обранні юридичної адреси, за наявності такої можливості, краще звернутися до перших двох варіантів.

Якщо Ви вирішили взяти в оренду офіс, виникають труднощі у пошуку відповідного приміщення та в укладенні відповідного договору. Коли Ви знайшли потрібне приміщення, не поспішайте підписувати договір, зверніть увагу на наявність документів, які підтверджують право власності на орендодавця на приміщення. Якщо Ви в чомусь не впевнені, або просто підписуєте договір вперше, зверніться за консультацією до юриста. Така юридична допомога не «вдарить» по кишені, проте убезпечить Вас від можливих майбутніх проблем. Пам’ятайте, краще укладати договір з власником приміщення. Також будьте уважні, щоб Ваша адреса не виявилась місцем масової реєстрації підприємств!

Перед укладенням договору дізнайтесь про наявність налагодженого поштового обслуговування з відповідним відділенням. На юридичну адресу підприємства приходить вся кореспонденція від державних установ. Загублення листів, їх повернення або просто несвоєчасне отримання може створити безліч неприємних ситуацій.

Юридичні адреси мають суттєве значення у цивільному та господарському праві. Так, наприклад, відповідно до статті 532 Цивільного кодексу, якщо місце виконання грошового зобов’язання не було визначено у договорі, воно виконується за місцезнаходженням кредитора-юридичної особи на момент виникнення такого зобов’язання. Юридичні адреси сторін господарського спору впливають на територіальну підсудність справ. Так, справи у спорах, які виникають при розірванні, укладанні чи зміні господарських договорів, а також визнання їх недійсними розглядаються за місцезнаходженням зобов’язаної за таким договором сторони. Справи про банкрутство також розглядаються судом за місцезнаходженням боржника.

Тож, під час державної реєстрації вашого підприємства зверніть особливу увагу на місцезнаходження юридичної особи. Тільки розумний підхід до цього питання та інших нюансів ще на початку державної реєстрації підприємства убезпечить Вас від зайвих клопот!