Юридична допомога в Україні

В сучасному соціальному житті ми досить часто стикаємося з проблемами юридичного характеру. Деколи, хтось не визнає наші права, а деколи – ми самі не виконуємо своїх обов’язків. Завжди можна опинитися в ситуації, що потребує правового вирішення, і юридична допомога – єдиний спосіб швидко та правильно розібратися з нею.

Наприклад, якщо до Вас було подано позов. В такому випадку Ви й гадки не маєте, що робити. Не мрійте швидко перекваліфікуватися в юриста та розібратися в нормах матеріального та процесуального права. Якщо у Вас немає відповідної освіти, то це буде лише марною тратою часу та нервів. Зверніться до професіонала хоча б за консультацією.

Це багато в чому прояснить ситуацію і надасть зрозуміння свого положення. Або якщо Вам було видано податкове повідомлення-рішення – кваліфікований та досвідчений юрист допоможе розібратися, чи дійсно було допущене правопорушення і чи потрібно писати скаргу на таке рішення, куди і в які строки.

В Україні, як правовій державі, існує багато можливостей отримати послуги у сфері права.

Юридична допомога надається адвокатами, юридичними фірмами тощо. Звернувшись до них Ви можете отримати будь-які види юридичних послуг, зокрема: консультація юриста, написання скарг, листів та будь-яких документів процесуального характеру, складання цивільних та господарських договорів, представництво в судах всіх інстанцій. Ці послуги надаються на платній основі. Коштуватиме вона залежно від складності питання та часу, який був витрачений спеціалістом на вирішення Вашого питання.

Проте юридична допомога в України також може надаватись і безоплатно. Є декілька варіантів її отримання.

1. Юридична допомога через Інтернет. Багато юридичних компаній, що надають платні  послуги, на своїх сайтах мають додатковою таку послугу, як надання допомоги он-лайн. Щоб отримати відповідь на своє питання від юриста достатньо заповнити форму, що вказана сайті, яка містить запит на наступну інформацію: ім’я, номер телефону та/або електронна скринька (в залежності від способу надання відповіді), а також віконце для тексту питання. Вся інформація, отримана від Вас, розголошенню не підлягає. Така консультація надається якісно та швидко, але, звісно, вона не замінить живого спілкування з юристом, коли Ви можете питати все що цікавить в межах справи та задавати уточнюючі питання.

2. Юридична допомога у громадських приймальнях. Конституцією України  закріплено право людини на правову допомогу та зазначено, що законом передбачено випадки, в яких вона надається безкоштовно. Надання такої допомоги забезпечують органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, тощо. Так на їх базі було створено громадські приймальні, головною метою яких є захист конституційних прав, свобод та інтересів. Приймальні надають наступні види допомоги: надання правової інформації, консультацій з правових питань, складання документів юридичного характеру (окрім процесуальних документів) та медіація.

Хоча така юридична допомога і є безкоштовною, проте не є досить зручною. По-перше, приймальні працюють за визначеним графіком, і попасти на такий прийом складніше, ніж, наприклад, до адвоката. По-друге відповіді на питання та консультації можуть надаватися дуже довго. Наприклад, на письмове звернення до громадської приймальні з питанням, що входить до  компетенції органу, при якому таку приймальню було створеною, такий орган зобов’язаний відповісти протягом 30 календарних днів з дня надходження такого звернення.

Але ж не всі юридичні питання можуть чекати на відповіді цілий місяць! По-третє такими приймальнями надаються лише деякі види юридичних послуг. Тобто, якщо необхідно скласти позовну заяву, до громадської приймальні Ви звернутися не можете. Наказом Міністерства юстиції встановлено види юридичної допомоги, що надаються цими приймальнями, і складання документів процесуального характеру (яким є позовна заява) до їх компетенції не входить.

Також в Україні безкоштовна юридична допомога надається такими новими організаціями, як центри правової інформації та консультації і офіси громадського захисту.

В будь-якому разі, при виникненні необхідності звернутися за юридичною допомогою, відповідно до Вашої життєвої ситуації та матеріального положення, Ви зможете вибрати, куди звертатись.