Ціни на юридичні послуги в Україні

Кожен товар або послуга має свою ціну. Час юриста, який він витрачає на вирішення проблем клієнтів, коштує чимало в будь-якій частині світу.

Повсюди у світі найбільш оплачуваними професіями є юристи та лікарі. Однак, на жаль юристів і на щастя клієнтів, в Україні юридичні послуги є більш доступними всім верствам населення, ніж в більшості розвинутих країн.

Взагалі, якщо розглядати ціни на юридичні послуги, стає зрозумілим, що формуються вони виключно на підставі платоспроможності клієнтів у певній місцевості. Так, наприклад, якщо склянка мінеральної води в середньому по країні коштує однаково, і різниця в ціні складає незначних 5-10 % (що пов’язано, в основному, із додатковою сплатою транспортних послуг), то однакові юридичні послуги по країні значно відрізняються від міста до міста, незалежно від відстані.

Але на прикладі тієї ж води можна показати наступне: якщо в супермаркеті один літр питної води можливо купити за 5 грн., то той самий літр води в тому ж місті, але в кафе, коштуватиме 10 грн. А в пустелі літр питної води взагалі буде безцінний. Тобто, вартість товарів також відрізняється в залежності від місця їх продажу.

Як і з будь-яким товаром, вартість юридичних послуг складається із необхідності їх отримання та платоспроможності середовища, в якому вони надаються. Якщо говорити мовою цифр, то, наприклад, підготовка однакової по складності позовної заяви до суду коштуватиме в м. Києві близько 200-300 доларів США, в Харкові або Львові — 100 доларів, в невеликому містечку в області — 40 доларів, а в селищах за її складення отримають кілька кілограмів м’яса, або ж запропонують переорати огород.

Якщо Ви бажаєте отримати певні юридичні послуги, то перед тим, як отримати їх, пропонуємо дізнатися середні ціни на них у Вашому місті. В наші часи це дуже просто дізнатися за допомогою Інтернету. Запитайте когось із знайомих, хто отримував подібні послуги і скільки це їм коштувало.

Як ми вище вже розібралися, основною складовою ціни на юридичні послуги є географічний фактор — чим більше місто, тим дорожче вони коштують.

Зрозумійте, що ціни на юридичні послуги залежать не тільки від ступеню важливості для Вас питання, в більшій мірі вони залежать від часу та зусиль, які доведеться витратити спеціалісту для їх вирішення. Майже всі питання, навіть незначні, звичайно дуже важливі для клієнта. За вирішенням незначних або неважливих питань люди не звертаються, і юристи це чудово розуміють. Тому не надавайте їм можливості скористатися цією слабкістю.

Розпитайте фахівця (який буде займатися Вашою проблемою) про необхідні дії, що він планує вжити, про те, скільки і яких документів йому необхідно буде скласти, скільки часу для цього буде потрібно. Завдяки цьому Ви самі краще зрозумієте, наскільки складною буде робота юриста для вирішення проблеми.

Не забувайте, що до складу ціни на юридичні послуги окремо можуть включатися вартість додаткових витрат, таких, як державне мито, судовий збір, транспортні витрати, послуги на копіювання, тощо. Ці супутні витрати практично завжди мають місце в юридичних послугах.

Одразу обговорюйте розмір цих витрат та порядок їх включення до загальної ціни послуг. Не один раз доводилося стикатися з тим, що первісно обговорені суми збільшувалися в два або більше разів внаслідок саме того, що клієнт упустив цей важливий елемент на початку домовленості з юристом. Не ставайте жертвою цієї простої помилки.

Ще одна важлива річ: якщо Ви прийшли до юриста лише за отриманням консультації, то, звичайно, це є отриманням певної окремої послуги. І в такому разі Ви повинні сплатити певну суму. Якщо ж Ви замовляєте фахівцю надання більш складних послуг (складання договорів, судову роботу тощо), то звичайною практикою є включення вартості консультації до ціни на такі юридичні послуги.

Якщо вже Ви готові сплатити погодинну ставку за консультацію, подбайте про те, щоб підготувати та записати на папері всі питання, які хочете задати. Не витрачайте свої час і гроші сподіваючись, що юрист самостійно здогадається про те, які питання Ви хочете задати та які відповіді отримати. Найрозумнішим кінцевим питанням в будь-якій консультації буде наступне: «Виходячи із наведених фактів, як Ви вважаєте більш доцільно мені поступити?» Якісна відповідь на це питання повинна бути результатом всієї консультації, її метою. Відповідь на нього повинна стати найефективнішим шляхом подальших дій.

Справедливі ціни на юридичні послуги залежить від Вас. Завжди будьте розважливими, обирайте краще та отримуйте бажаний результат!