Ціни на послуги адвоката

Юридичні послуги – це інтелектуальна праця і визначити її вартість в грошових одиницях набагато складніше, ніж працю фізичну. Тут мають значення не тільки об’єктивні а й суб’єктивні фактори, які можна лише відчути. Так, ціни на послуги адвоката формуються в залежності від складності справи, ступеню новизни питань, часу, що потрібно потратити на їх вирішення, репутації та досвіду адвоката тощо.

Отже, вартість таких послуг є договірною, проте її розмір, хоч і не чітко, але регулюється законодавством України. Відповідно до закону про адвокатуру ціни на послуги адвоката повинні бути об’єктивними і відповідати витраченим зусиллям на вирішення поставлених завдань.

Зазвичай люди звертаються за послугами адвоката доволі рідко і не мають уявлення, від чого залежить ціна юридичних послуг. Вони питають у своїх знайомих, що зверталися за такими послугами, скільки їм це коштувало, і отримуючи від свого адвоката інші цифри, не розуміють, чому їх питання «коштувало» більше. Вони міркують в таких параметрах: одна позовна заява – одна грошова сума, але таке лінійне мислення до інтелектуальної праці застосовувати не можна.

Перш за все ціни на послуги адвоката залежать від складності питання. Візьмемо приклад з тими ж позовними заявами. Під час масового звернення пенсіонерів з позовними заявами до адміністративного суду про перерахунок пенсій юристи брали за їх підготовку в середньому від 150 до 200 гривень. З чого формувалася ціна? По-перше, даний позов шаблонний. Для його написання не потрібно витрачати багато часу, достатньо лише знайти подібний позов (яких повно в глобальній мережі Інтернет) та вставити в нього індивідуальні дані позивача. Така робота займає приблизно 15 хвилин. По-друге, даний документ не потребує глибоких знань та тривалих і напружених розмірковувань – всі факти лежать на поверхні. Зазначимо, що на ціну такого позову також вплинула і платоспроможність клієнта.

А підготовка позовної заяви з іншого питання, наприклад, визнання прав, може зайняти набагато більше часу та вимагати значних інтелектуальних зусиль. На папері ці дві позовні заяви можуть виглядати однаково, бо матимуть однаковий об’єм, але для написання другого позову адвокату, наприклад, необхідно буде отримати певні документи для доказів чи провести п’ять годин за пошуком прецеденту.

Отже, не спішіть робити висновки про ціни на послуги адвоката по об’єму підготовлених ним документів. Це не говорить ні при складність питання, ні про затрачений час, тому і на вартість юридичної допомоги не впливає.

Так само і в консультаціях. З першого погляду Ваше питання не припускає серйозної роботи, та і з Вашої сусідки цей адвокат взяв 100 гривень. Тож, чи можна чекати на іншу суму? Проте Вам, чомусь, консультація коштувала у декілька разів більше! Звісно, можливо це і не об’єктивна ціна, але зверніть увагу на характер питання. Зазвичай консультації, що коштують невеликих грошей, не потребують напруженої інтелектуальної роботи та особливих знань – базової юридичної освіти достатньо для їх вирішення. Такі консультації проходять у вигляді надання простих відповідей на прості питання.

Але є питання, на які Вам зможуть відповісти одиниці із всіх спеціалістів міста, оскільки для надання відповіді на них необхідно мати особливий досвід та навички роботи з інформацією. Візьмемо приклад з примусовою реалізацією заарештованих цінних паперів. Тут переплітаються дві сфери юриспруденції – законодавство про цінні папери та виконавче провадження. Повірте, знайти спеціаліста який би розумівся на цьому дуже важко! В такому випадку адвокату необхідно буде звернутися за допомогою до своїх колег, що, звісно, вплине на ціну консультації.

Також ціни на послуги адвоката залежать і від місця їх надання. Так, в одному регіоні країни юридичні послуги коштують більше, ніж в іншому. Але навіть і в одному місті послуги адвоката можуть коштувати різних грошей. Де б ви не були, і за яким питанням не звернулись, надамо одну пораду: якщо Ви маєте сумніви щодо ціни послуги, не соромтеся, запитайте в адвоката, чому вона коштує саме цих грошей, а не інших. Будьте продуманими у своїх витратах!