Консультація юриста — як спілкуватися з ним однією мовою

Консультація юриста буває схожа на консультацію лікаря — Ви мало розумієте, що Вам говорять, і уловлюєте лише загальну тенденцію. Юриспруденція взагалі відзначається особливою мовою, яка є малозрозумілою для пересічного громадянина.

Юристи, напевне, є найбільш «балакучою» професією на планеті, і надаючи професійну допомогу їх може занести куди завгодно. Тож, при своєму спілкуванні з ними навчитеся фільтрувати багато чого зайвого. Зрозумійте, скоріше інтуїтивно, де в його словах йдеться про реальні аспекти справи, де просто перебільшення, щоб вразити клієнта, а де відверта брехня (буває й таке).

Отримуючи консультацію юриста, зрозуміти з першого погляду або при першому ж спілкуванні професійний рівень його як фахівця, зможуть далеко не всі. Для цього теж необхідна значна практика і досвід: необхідно швидко і правильно оцінити зовнішній вигляд, темперамент, манеру спілкування.

Завдання ускладнюється ще й тим, що Ви, якщо вже прийшли за консультацією до фахівця, скоріше за все менше Вашого візаві розумієте предмет спілкування, і воно відбувається не на рівних. Тобто, консультація юриста перетворюється з діалогу на монолог одного актора, який більше володіючи матеріалом, домінує в цьому спектаклі.

І якщо він гарний актор — то зможе легко маніпулювати Вашою думкою, навіть якщо в його мові буде небагато якісного змісту. Більш професійно володіючи темою бесіди та матеріалом, гарний фахівець зможе вести свою гру на власних умовах.

Відтак, консультація перетворюється на спаринг інтелекту, характерів, темпераментів. Що можна порадити ?!

По-перше, підготуйтеся ретельно до спілкування. Зберіть всі необхідні документи, що стосуються справи, перевірте всі факти, які знадобляться. Якщо на запитання юриста відповідати «не знаю точно», «не пам’ятаю», «не впевнений», то такі ж відповіді в свою чергу будете отримувати і Ви. Це є неприпустимим. Тому ретельно підготуйтеся щоб мати чіткі відповіді на основні питання.

По-друге, якщо в ході діалогу Ви чогось не зрозуміли, не соромтеся зупинити розмову, і попросити повторити ще раз, або пояснити доступніше. Не думайте, що це буде неввічливо (ви платите за це гроші!), і кращим варіантом є коректно промовчати.

Суть в тому, що якщо Ви перестанете розуміти про що йде мова, вся консультація юриста може втратити будь який сенс. Слова «пробачте, я не зрозумів останнього, повторіть ще раз доступніше » будуть достатніми, для того, щоб він зрозумів необхідність повторити повільніше, або більш простою мовою. Повірте, фахівець прекрасно розуміє, що досить прості в юриспруденції речі є незрозумілими для більшості звичайних людей.

По-третє, задавайте питання, якщо вони у Вас виникають. Не соромтеся перебити співбесідника і задати уточнююче питання. Так Ви самі більше зрозумієте в ході цього діалогу.

По-четверте, якщо консультація юриста тягне за собою надання ним професійної допомоги, необхідно під час першої ж бесіди з’ясувати кінцеву мету цієї допомоги, та хоча б приблизні строки її надання. Поясню, для чого це необхідно. Часто в ході надання практичної юридичної допомоги досягається не зовсім той результат, про який йшлося.

Так, наприклад, в рішенні суду, може бути зазначено «зобов’язати відповідача привести земельну ділянку до стану, який існував до початку самочинного будівництва», хоча Ви на початку домовлялися про «знести самочинне будівництво».

І юрист стане Вам доказувати, що саме така резолютивна частина судового рішення відповідає Вашим первісним побажанням щодо результату допомоги і судовій практиці. Для того, щоб такої ситуації не виникло, одразу обговорюйте кінцевий результат.

Запитайте «що я отримаю в кінці Вашої допомоги, який результат, як він буде сформульований в рішеннях суду або інших документах, договорах, свідоцтвах тощо ?» Постарайтеся з’ясувати більшість питань ще не березі, до того, як сядете в один човен з юристом.

Ну і не забувайте про строки. В юриспруденції строки надання послуг можуть залежати від багатьох причин. Тож перша консультація юриста повинна дати хоча б два варіанти строків — оптимістичний та песимістичний. Так Ви будете мати розуміння про час вирішення питання якщо все складеться на Вашу користь, або якщо справа піде не так як планувалося.

Сподіваємося, наші поради будуть Вам корисними. Вдалого спілкування з Вашим юристом !