Безкоштовна юридична консультація

Згідно Конституції України кожен громадянин має право на правову допомогу. Звісно, її можна отримати звернувшись до юридичної фірми, адвокатського бюро чи об’єднання, однак не кожна людина, враховуючи розмір її доходів, може собі це дозволити. Для багатьох громадян України безкоштовна юридична консультація – це єдиний спосіб отримати правову допомогу.

Якщо Ви не маєте фінансової можливості оплатити послуги юриста, в країні діє ціла низка організацій, що створені для забезпечення конституційного права громадян на юридичну допомогу. Звісно, краще отримати юридичну консультацію на платній основі, оскільки людина, яка має за свою працю грошову винагороду, виконує свою роботу старанніше. Але якщо Ви не маєте достатньо коштів, щоб звернутися до юридичної фірми або приватно практикуючого юриста, це ще не значить, що Ви ніде не отримаєте кваліфікованої правової допомоги.

Так, Ви можете звернутись до громадських приймалень, які діють при міських, міськрайонних та районних управліннях юстиції. Кожна особа, що перебуває під юрисдикцією України, може отримати тут безоплатну первинну правову допомогу. Вона включає в себе такі види правових послуг: складення заяв, запитів, скарг та інших документів (окрім документів процесуального характеру), надання правової інформації та роз’яснень з питань юридичного характеру. Безкоштовна юридична консультація також входить до первинної правової допомоги.

Щодо вторинної правової допомоги (яку також можна отримати безкоштовно), вона включає в себе такі види правових послуг, як: складення процесуальних документів, представництво інтересів в судах, державних органах та органах місцевого самоврядування та перед іншими юридичними та фізичними особами. Але право на вторинну правову допомогу мають лише визначені законодавством категорії громадян.

Задля введення у практику нових способів надання безоплатної правової допомоги в Україні було створено два види експериментальних центрів: центр правової консультації та інформації і офіс громадського захисту. У центрі правової консультації усім, хто звернувся за правовою допомогою, надається безкоштовна юридична консультація з питань цивільних, житлових, сімейних, трудових, адміністративних та інших правовідносин. У офісах громадського захисту досвідчені адвокати безкоштовно надають юридичну допомогу щодо захисту інтересів малозабезпечених осіб, що підозрюються або обвинувачуються у скоєнні злочину.

Також безкоштовна юридична консультація надається у юридичних клініках. Такі організації діють при правових факультетах вищих навчальних закладів і правову допомогу там надають студенти випускних курсів під керівництвом викладачів.

Звернувшись до клініки Ви можете отримати не тільки правову інформацію з питання, а і юридичну допомогу щодо підготовки документів для звернення до суду чи органу виконавчої влади. Не треба нехтувати такою допомогою, оскільки студенти старших курсів мають гарні теоретичні знання, а викладачі допоможуть їм заповнити прогалини у практичних навичках та досвіді, що необхідні для надання того чи іншого виду правової допомоги.

Взагалі, надання безкоштовних юридичних консультацій є не рідкісним явищем і у сфері платних правових послуг, але така правова допомога надається тільки у деяких випадках. Так, якщо Ви прийшли до спеціаліста за юридичною допомогою, яка складається з написання позовної заяви та представництва інтересів у суді, аналіз та обговорення правової ситуації, визначення стратегії подальших дій (що, зазвичай і входить до платної юридичної консультації) є безкоштовними. Також безкоштовна юридична консультація надається юридичними фірмами постійним клієнтам, з якими налагоджені довготривалі, майже дружні зв’язки.

Хоча ми вже звикли говорити, що за все в житті треба платити, але деколи це не так. Звісно, правові послуги не входять до списку безоплатних, але способи отримання безкоштовної юридичної консультації в Україні все ж таки існують, потрібно лише пошукати.